Haberler


Türkçe
TÜRKÇE
English
ENGLISH

Haberler

Master Liu Yong’un Mayıs 2012’deki İstanbul Chen taichi workshop’unun ardından

Davetimiz üzere, üçüncü kez İstanbul’a gelen Chenjia Gou Chen Style Tai Chi Chuan 20. nesil temsilcisi, Grandmaster Chen Zheng Lei’nin elit taichi öğrencisi, Lianyungang-Çin merkezli uluslararası Manlian Taichi Club’ü başkanı Master Liu Yong 20-27 Mayıs 2012 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Confucius Enstitüsü’nde taichi gösterisi ve sonra Acıbadem WSA’da 1 hafta taichi atölye dersleri verdi. Yumuşaklık ve sakinlikten doğan şaşırtıcı gücü ile master bir kez daha seyredenleri büyüledi. Master bu seferki qigong, taichi ve push hands derslerinde, taichinin dairesel ve yin-yang tabiatının yanında nokta nefesi ve “uygulama noktasındaki” güç patlaması konularına ağırlık verdi. Master yumuşak, sakin bir beden ve zihnin her zaman için etkin bir güç patlaması ve savunma kabiliyeti için gerekli ön şart olduğunu gösterdi. Master, ayrıca, gücün ve iyi bir savunma duruşunun kaynağının, bacakların zemine sağlam basması ve buna ilaveten belimizin ve diğer eklemlerimizin dönme yeteneği ile bu gücün uç noktalara aktarılması olduğunu belirtti. Master Liu Yong ile çalışmalar hem sağlık egzersizi hem de dövüş sanatı olarak gerçek taichinin ne olduğunu gören katılımcılar için çok şaşırtıcı ve bilgilendirici oldu

Master Liu Yong’un Mayıs 2011’deki İstanbul Chen taichi workshop’unun ardından

Chenjia Gou Chen Style Tai Chi Chuan 20. nesil temsilcisi, Grandmaster Chen Zheng Lei elit taichi öğrencisi, Lianyungang-Çin merkezli uluslararası Manlian Taichi Club’ü başkanı Master Liu Yong 15-21 Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul’da taichi gösterisi ve atölye dersleri verdi. Bu seçkin taichi masterinin sıradışı hız ve gücüne şahit olanlar taichi’nin “yang” özelliklerinin altında aslında yumuşak ve sakin “yin” özelliklerinin olduğunu görünce hayrete düştüler. Master taichi felsefesini anlattıktan sonra qi’nin zarif ve yumuşak durağan ve dinamik qigong hareketleri ile geliştirilmesi ve muhafaza edilmesinin daha sonra nasıl yıldırım hızıyla bir anda ortaya çıkan fa jing denilen güç patlamasına dönüşebileceğini gösterdi. Hem solo hem push hands ve uygulamaları çalışmalarında Master, gevşemenin, zihin ve bedeni rahatlatmanın, taichinin dairesel özellikleri içinde vücudu ağırlık merkezinden tek bir blok olarak hareket ettirmenin önemini vurguladı, taichinin fiziksel ve zihinsel olarak sağlığa  faydalarını anlattı. Master’in kendi bedeni taichinin yin-yang yapısının güzel bir örneğini teşkil ediyordu. Push hands çalışmasında onu itmeye çalıştığımızda karşılaştığımız yapı, yere sağlamca temeli olan pamukla kaplı çelik bir bloku ya da hareket ettirilemez sağlam bir su topunu andırıyordu, yani yumuşaklığın içinde sertlik ya da sertliğin içinde yumuşaklık. İstanbul’daki gösteri ve derslere katılan farklı taichi tecrübesine sahip ve içinde Almanya, ABD, Malezya, Çin, Kore, Hollanda, Filistin ve Türkiye’nin bulunduğu farklı milletlere mensup kişiler, gösteri ve derslerden sonra taichiye dair farklı ve derin bir bakış açısı elde etti. Master Liu Yong’un mütevazi, neşeli ders stili ve karakteri katılımcılarda sıcak duygular ve hayretler yaratırken bir dahaki sefere İstanbul’da karşılaşmak ümidiyle etkinlik sona erdi.

15-21 Mayıs 2011 Master Liu Yong ile Chen taichi workshop ve gösteri 

Master Liu Yong 15 Mayıs 2011, saat 15.00 - 17.00 arasında Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs New Hall'da Chen taichi gösterisi sunacaktır. Gösteri ücretsizdir. Herkes davetlidir. Çin'in önde gelen taichi masterlarından birini izleme fırsatını kaçırmayın!
 

TAICHI WORKSHOP: Master Liu Yong, Acıbadem World Sport Academy'de 16-21 Mayıs 2011’de taichi workshop dersleri de verecektir. Bu derslere katılmak isteyenlerin program detayları ve kayıt için bana başvurmalarını rica ederim. Workshop başlamadan önce de katılım kaydı kesinleşen arkadaşlara teyit mesajı atacağım. Derslerde kıyafet olarak l
astik bir spor ayakkabısı ve rahat bir eşofman yeterlidir.  


Master Liu Yong ile 17-24 Mayıs 2009 İstanbul workshopu 

Chen stili taichi´nin seçkin masterlarından aynı zamanda kendi masterim Liu Yong, Türkiye´ye ilk defa, 17-24 Mayıs 2009 arasında bir dizi workshop dersleri vermek için Çin´den geldi. Dersler qigong, Lao Jia Yi Lu (Temel solo form 1. rutin) ve push hands (partnerli çalışma olup, rakiple temas halinde kalarak takip etmeyi içermektedir) konularında ve baılangıç seviyesinde düzenlendendi. Derslerde Master taichinin dairesel tabiatının vücut hareketlerine nasıl yansıyacağını form çalışmalarında detaylı olarak anlattı.  Master´in gösterisindeki yüksek performansı izleyenleri hayrete düşürdü. Push hands dersleri uygulamaları da içerdi. Son push hands dersi, öğrenciler birbirlerini taichi tekniği ile itmeye çalışırken güreş sınıfını andırdı! Türkiye´ye gelen ilk Chen taichi masteri olan Liu Yong´un ziyareti öğrenciler ve masterda bir dahaki sefer buluşma ümidiyle sıcak duygular bıraktı. 


Master Liu Yong ile Ekim 2008’de İngiltere’de gerçekleşen çalışmalar
 

20-26 Ekim 2008 arasında Master Liu Yong ile Bournemouth, İngiltere’de çalıştık. Kendisi Manlian Taichi Club South England temsilcilerinden Marc Ditcher tarafından Bournemouth’a bir dizi workshop vermek için davet edilmişti. Bir kez daha bu seçkin masterin hızına, bilgisine ve gücüne hayran olduk ve bizler de mümkün olduğunca ondan öğrenmeye çalııtık. Bu seneki özel derslerimde Master Liu Yong ile tek ve çift elle itme (push hands) çalışmalarında taichi’nin 8 yönsel enerjisi olan peng, lu, ji, an ve cai, lie, zhou, kao uygulamalarını çalışıtım. Ayrıca ilk defa olarak da dao (kwan dao) denilen, gerçeği 3,5 cm kadar çaplı bir sopanın bir ucuna geniı pala öteki ucuna ise mızrak ucu monte edilmiş yaklaşık 2m uzunluıunda eski bir Çin silahı olan bu aletle Chen stili 42 formluk solo seriyi çalıştık.


Master Liu Yong ile Ekim 2007’de İngiltere’de gerçekleşen çalışmalar

 
19-25 Ekim arasında Master Liu Yong ile Manchester, İngiltere’de çalıştık. Kendisi British Chen Style Taichi College tarafından bir dizi atölye çalııması için davet edilmiıti. Master gösterisinde muhteşem performansı ile bir kere daha izleyicileri büyüledi. Ben de bu gösteri de onun push hands partneri olma ıerefine nail oldum. Bu seferki özel ve grup derslerimde master ile şu konularda çalıştık:
Ø      5 çeşit push hands
Ø      Hareketli push hands çalışmasında yön değişiklikleri;
·       Çift elle push hands çalışmasında ileri-geri adım atmak yerine lider partner, rollback (lu)’den sonra devamlı ileri iter. Bu öğrenciyi güçlü seri ataklar karşısında savunmaya hazırlayan bir egzersizdir.
·       Büyük bir güç tarafından itilince güç sıfırlanıncaya kadar geri adımın kullanılması ve sıfırlandığı noktada karşı atağa geçilmesi
·       Çift elle yürümeli push hands çalışmasında savunan taraf ileri adım atmak yerine rakip iterken geri çapraz adım atarak rakibin itişini ileri dairesel bir yöne yönlendirerek sıfırlamaya çalışır ve aynı zamanda geniş bir rollback ile onun dengesini kaybedip düşmesine neden olur.   
Ø      Lao Jia ve Xin Jia’da seçilmiş hareketlerin tekrarı
Ø      Kılıç formunun tekrarı
Ø      Taichi teori dersi ve taichi felsefesinin günlük hayata uygulaması 
 
 


Master Liu Yong ile Nisan 2007’de Çin’deki eğitimim


12 – 26 Nisan 2007 tarihlerinde Master Liu Yong’dan Çin’de eğitim aldım. Bu benim Çin’e ilk gidişimdi. Daha önceki çalışmalarımız solo form hareketlerinin öğrenilmesi, yönler ve açılar, vücudu dik tutma, omuzları ve bacak aralarını gevşetme, dizleri kırma, dirsekleri düşük tutma gibi konular üzerinde idi. Bu seviye taichi’nin ilk seviyesi olarak adlandırılıyor. Ancak bu sefer Çin’de ilk defa özellikle de yeni form 1. rutin’de Chen taichi’deki toplam 5 seviyeden 2.’sine (dui) geçtik. Bu orta seviye olarak düşünülebilir ve enerjinin içsel hareketi, ilk seviyenin katı el hareketlerinden ziyade dairesel beden hareketleri ve bunların formlara yansıması ile karakterize edilebilir.  
 
Çin’de Master Liu Yong ile şu konularda çalıştık:
  • Xin Jia Yi Lu (Yeni form 1. rutin)
  • Xin Jia Er Lu (Yeni form 2. rutin)
  • Tek ve çift elle durağan elle itme (push hands)
  • Çift elle hareketli elle itme
  • Geniş adım ve alçak duruıta çift elle hareketli elle itme
  • Yürümeli çift elle hareketli elle itme
  • Lao Jia Yi Lu (Eski form 1. rutin) düzeltmeleri
Elle itme çalışmalarımızda yumuşak olmak ve rakibin dirseğini kapatma ve kontrol etmek, ki bu rakibi aşağı çekme veya itme esnasında bir tehdit oluşturmasın ve rakibin vücut merkezi kolaylıkla bozulabilsin diye, özellikle vurgulandı. Xin Jia çalıımalarımızda, özellikle kısa, patlar gibi hareketler ve bunların formlarda düzgün, dairesel ve dantian (karın) bölgesinden hareketle uygulanması üzerinde duruldu.
Çin’deki ilk 10 günümü hocanın şehri Lianyungang’da geri kalan 4 günü Pekin’de geçirdim ve bir çok turistik yerler gezdim. Herkes benimle çok ilgilendi ve dostça davrandı. Gördükleri ilk Türk benmişim. Her akşam yemeğinde Master Liu Yong’un kalabalık örenci grupları tarafından Çin yemeklerinden en güzel seçimlerle farklı restoranlarda ağırlandım. Bu zamana kadar hiç bilmediğim sebze ve balık türlerini tattım!

Manlian Taichi Kulübü başkanı Usta Liu Yong ile 2006’da İngiltere’de gerçekleşen atölye çalışmaları

16 Haziran – 2 Temmuz 2006 arasında İngiltere’nin Brighton, Bournemouth ve Manchester şehirlerinde Usta Liu Yong ile yoıun iki hafta geçirdim. Kendisi Bournemouth’da Brendan Burnett, Brighton’da Alasdair Walmsley, Manchester’da Sue Johnson tarafından davet edildi. Adını saydığım kişiler de İstanbul taichi Club gibi Manlian kulübünün İngiltere’deki bağlı okullarını işletmekteler ve ders vermekteler. Liu Yong ile olan özel derslerimde tek ve çift ellen yapılan elle itme (push hands) çalışmalarının yanında yeni çerçeve 1. rutin solo serisi üzerinde çalıştık. Grup dersleri ise qigong, chi toplama ve tutma, savunma sanatı uygulamaları, pala, eski form solo rutinlerileriyle farklı fajin tiplerini geliştirme üzerine oldu. Liu Yong’un gösteri ve atölyeleri Shaolin ve karate gibi farklı savunma sanatlarından olan kişilerin de çok ilgisini çekti. Liu Yong’un çarpıcı fajin uygulamaları ve savunma sanatı uygulamalarındaki ustalığı karışısında çok etkilendiler. Usta doğru nefes alma teknikleri ile beden hareketiyle baılayan saldırıların son vurma noktası temelli saldırılara karşı nasıl üstün olduğunu gösterdi. Yaşlı kişiler de qi (chi) toplama ve solo formların tekrarı çalıŞmalarından istifade etti. Özellikle onların geçen seneye göre performanslarında ve sayılarındaki artışı dikkat çekti.
 
Usta Liu Yong 2006 yazında Hindistan’ın farklı şehirlerinde ve Seylan’da kapsamlı atölye çalışmaları verecek. Bu ülkelerde kendisi bir ilke imza atıyor. Kanada ve İspanya’da atölye çalışmaları yapmak da ustamızın programında. Kendisi Türkiye’ye ve Türkiye’de taichi’yi geliıtirme konusunda çok ilgili. Seneye onu bir dizi gösteri ve atölye çalışmaları için İstanbul´a davet etmeyi planlıyoruz.